...několik slov o nás...
Mgr. Monika Sorková
"O hathajógu a ájurvédu jsem se začala zajímat přibližně v roce 1997, po návratu z cest po různch koutech světa včetně Indie. Od roku 2001 se věnuji józe dle Iyengara a dynamickým stylům jógy (ashtanga, vinyasa flow). Jógu se učím u předních českých (Marcela Mikešová, Kamila Neumannová a Leo Jagelka) a zahraničních učitelů (např. Nancy Gilgoff, Sharat Arora, Lezsek Mioduchowski, Rita Keller aj.) Jsem učitelkou jógy 2. třídy. V současné době jógu nevyučuji, užívám si mateřskou dovolenou, věnuji se vlastní jógové praxi a dalšímu studiu (dvouletý akreditovaný kurz Jóga v širších souvislostech v Domě jógy v Hlavici a FTVS-jógová kvalifikace 1. třídy). Jóga mně učarovala, stala se mojí životní cestou, jejíž součástí bylo otevření studia jógy, dnešního Jóga Centra, v roce 2003."
s JÓGA CENTREM spolupracují:
Ing.arch. Hana Černá - jóga pro děti
"Cvičení předškolních dětí vedu jako cvičitelka všestrannosti 3. tř. a cvičitelka zdravotní tělovýchovy 3. tř. již více než patnáct let. S mým vzrůstajícím zájmem o jógu (cvičitelka jógy 3. tř. jsem od r. 2003) se v našem cvičení s dětmi postupně objevovalo stále více jógových prvků, které u dětí podporují zdravý růst, rozvíjejí jejich představivost, pomáhájí jejich sebepoznání a naučí je respektovat sebe i druhé se všemi rozdíly. V józe, kterou jsem kdysi začala cvičit u známého fyzioterapeuta J. Čumpelíka a po letech se k ní vrátila (díky svému muži a našemu učiteli Leo Jagelkovi) se stále vzdělávám, navštěvuji semináře jak s našimi, tak zahraničními lektory jógy (manž. Zemanovi, manž. Hoškovi, M. Mehta, L. Mioduchowski, K. Durkin, Dharmapriya, …).
Ale zpět k józe pro děti. I zde se snažím o vývoj, a to jednak studiem literatury a jednak praxí přímo v hodinách cvičení s dětmi. Jóga pro děti je jiná než pro dospělé, ačkoli cíle jsou stejné. Jóga pro děti je společná hra. Naučí je vnímat ostatní, zlepšuje jejich motoriku, obsahuje cviky zaměřené na soustředění a pozornost i cvičení rovnováhy, rovná jim páteř a protahuje tělo. S pomocí jógového dýchání a relaxace bojujeme s respiračními onemocněními, alergiemi, snižujeme úzkost – učíme se umění uvolnit tělo i mysl. Poznáváme svoje pocity, posilujeme sebekontrolu, učíme se rozlišovat dobré a zlé a pozitivně vnímat okolní svět.
Přiveďte své děti si s námi zacvičit, přiveďte je zacvičit si se sluníčkem."Mgr. ing.arch. Zdeněk Černý - Iyengar jóga
"Už kdysi dávno mne upoutalo, že ač jóga neměla u nás právě na růžích ustláno, přesto se jí zabýval Ústav fyziologických regulací tehdejší ČSAV, vedený prof. Ctiborem Dostálkem. Jeho spolupracovníkem byl také Mgr. Jiří Čumpelík, významná osobnost jógy v Čechách. A někdy před čtvrt stoletím jsem prvně navštívil kurzy jógy, které vedl právě Jirka Čumpelík. Už tehdy propagoval spinální cviky, které s doc. Vélem propracovali v systém prevence poruch páteře.
Po nějaké době mimo Prahu, kdy jsem byl závislý jen na literatuře (zejména knihách André van Lysebetha) nebo dokonce jógu přesunul mezi latentní zájmy, jsem se navrátil k Jirkovi Čumpelíkovi a také našel dalšího učitele v RNDr. Leonardu Jagelkovi, u něhož jsem získal oprávnění cvičitele III. a poté II. třídy a který mne přivedl k metodicky patrně nejpropracovanějšímu systému jógy dle indického mistra B. K. S. Iyengara. Rád získávám nové poznatky a inspiraci pro vedení vlastních kurzů na seminářích našich i zahraničních učitelů jógy, ale základem už pro mne navždy bude to, co mi vštípili mí dva učitelé, kteří mají jedno společné: velmi dbají na správné provádění ásan.
A tak ve svých kurzech kombinuji klasickou i iyengarovskou jógu. Pravidelně se v lekcích věnujeme zvládnutí spinálních cviků, tak aby se pro cvičence staly dennodenně užívaným prostředkem k udržování dobrého stavu páteře a svalstva působícího při správném držení těla. V důslednosti po správném provádění asán se snažím napodobit své učitele. Největší pozornost je pochopitelně věnována hathajóze, tedy tělesným cvičením a dýchacím technikám, ale stranou nezůstávají ani ostatní z osmi částí Pataňdžaliho jógového systému. K jejich postupnému zvládání užíváme různé relaxační a meditační techniky, přikázání jamy a nijamy zase demonstruji při pravidelné četbě krátkých příběhů na závěr každé lekce."Ing. Zuzana Hlavová - integrální jóga
"Jsem cvičitelkou jógy II. třídy. Mými učiteli jsou paní Ludmila Jirasová (dlouholetá cvičitelka jógy v systému Jóga v denním životě se zaměřením na prevenci proti bolestem zad a kloubů), Ing. Boris Tichanovský (člen mezinárodní medicínské asociace EVROPA, ředitel centra alternativní medicíny ve Voroněži, v minulosti působil při olympijském výboru Ruska, kde se jako psycholog a chiropraktik věnoval reprezentantkám synchronního plavání, dále ovládá široké spektrum léčebných metod – od akupunktury přes bioenergetiku, hypnózu, chiropraxi až po východní léčebné cvičební metody), ), RNDr. Leonard Jagelka (viz níže) a další.
Jsem též instruktorkou ozdravného systému Borise Tichanovského a také instruktorkou taj-czy cjuaň, Školy dřímajícího tygra.
Ve cvičebních kurzech integrální jógy používám jak klasickou a částečně Iyengarovskou jógu, tak tělesná a dechová cvičení, která jsou převzata z tajné muslimské jógy a dále tibetské metodiky uzdravování. Z tajné muslimské jógy je to především základní rozcvička na páteř a klouby, ale i magické a meditativní dýchání, a další techniky na celkové ozdravení a zharmonizování organismu. Z tibetských metodik uzdravování jsou to hlavně tibetské protahovací cviky, tibetské mantry a meditace, sestava Pět Tibeťanů a tibetská meditační chůze, která je výborným prostředkem na uvolnění psychického tlaku a vyrovnání se s nepříjemnými momenty ve svém životě. Tibetské protahovací cviky zase slouží k omlazení organismu. Tibetští mniši toto cvičení dělají ráno a večer a díky němu si udržují své tělo stále mladé, silné, ohebné a pružné."
RNDr. Leonard Jagelka - Iyengar jóga
"Přestože jóga hlásá zásadu nehromadění, nahromadil jsem si kromě přírodovědného vzdělání na UK v Praze (numerická matematika, postgraduál z matematické informatiky, doktorát z teoretické kybernetiky) také vzdělání tělovýchovné (cvičitel ZRTV II, trenérská škola a masérský kurs na FTVS UK Praha), jógové (cvičitel I.třídy a certifikát Junior teacher Iyengar jógy), několik živností, hromádku publikací a v poslední době se mi nějak začínají hromadit i funkce (předseda Sdružení učitelů jógy, vedoucí komise jógy České obce sokolské, předseda komise školení české iyengarovské asociace Light on Yoga). Dětí jsem si zatím moc nenahromadil, můj jediný syn je teď rok před maturitou.
Aby v tom byla nějaká rovnováha, z nahromaděného jsem se snažil také vydávat vedením kursů a seminářů pro veřejnost a především, po získání akreditace MŠMK od r.1993 vyškolením stovek cvičitelů jógy. Se zahraničními cvičiteli jsem organizoval a tlumočil naše iyengarovské studium a množství seminářů.
V józe jsem dlouho hledal. Ze začátku byli mými učiteli jen knihy různých autorů, ale postupně jsem měl možnost poznat i mnoho živých učitelů. Abych ostatním nekřivdil, z mnoha česko-slovenských jmenuji jen toho prvního - Dr.Josefa Lába. Bylo pak i hodně zahraničních učitelů: B.K.S. Iyengar, Gíta Iyengar, Prashant Iyengar, Mukund Bhole, Maheshwarananda, Ali Dashti, Sharat Arora z Indie, Lois Steinberg, Kevin Durkin, Kali Ray z USA, DanielleArin-Strutt, Mira Mehta, Shyam Mehta, Jeanne Maslen z Anglie, Peter Luft, Michael Forbes, Luise Wőrle, Rita Keller, Ralf Schütt, Georgie Grütter, Beate Scholz, Claus Grzesch, Dharmapriya, Doris Echlin z Německa, Gabriella Giubilaro z Itálie, Karl Baier z Rakouska, Bulla András, Kovács Károly, Déli Károly z Maďarska, Leszek Mioduchowski z Polska, Dina Boger z Izraele a další. V hledání odpovědí na mé otázky mi nejvíc pomohl iyengarovský přístup k jógové praxi. Proto jsem se hodně angažoval a stále angažuji v zavádění Iyengar-jógy k nám. Cítím to tak, že Iyengar-jóga neznamená jen práci s pomůckami a detaily, ale také práci s energií a především to, čemu B.K.S. Iyengar obrazně říká "scales of justice - váhy spravedlnosti" a myslí tím poctivý vztah k sobě samému a svým nedostatkům."Bc. Kateřina Janů - vinyasa jóga
"Jóga se stala mou láskou již na první hodině přibližně před pěti lety. Postupně jsem se seznamovala s různými styly jógy - Iyengar jógou, ashtangou, powerjógou, hathajógou a Vinyasa Flow jógou. Mou praxi neustále obohacují zkušenosti s různými dechovými a meditačními technikami, studium psychologie, sebepoznávací semináře a samozřejmě zkušenosti každodenního života.
V hodinách vinyasa jógy věnuji pozornost nejen rozvoji síly a formování svalů, ale také rozvoji flexibility a příjemnému uvolnění celého těla. Základem cvičení je plynulý dech, který vede a usnadňuje plynulý a vědomý pohyb těla. V závěrečné relaxaci dopřejeme našemu tělu i mysli odpočinek a regeneraci.
Jóga je pro mě nádherná cesta, díky které můžeme rozvíjet respekt a vděčnost k možnostem svého těla, posilovat svůj vnitřní klid a rovnováhu, inspirovat se její moudrostí v našem každodenním životě."Mlada Kůrková - Iyengar jóga
"Iyengar jóga je velice pravdivé setkání sama se sebou - toto krédo jsem poprvé slyšela od jednoho ze svých učitelů, Leszka Mioduchowského. Vystihuje velmi přesně to, co mne na tomto systému zaujalo. Poprvé jsem se s Iyengar jógou setkala před patnácti lety, kdy přijel do Čech na pozvání Lea Jagelky vynikající učitel Sharrat Arora . Přestože jsem již pracovala jako cvičitelka jógy, tento systém mne svou precizností uchvátil. Přihlásila jsem se na pětileté studium vedené německými učiteli (R.Keller, K.Bayer, M.Forbes, C.Grzesch a další), v roce l999 jsem získala mezinárodní certifikát a o tři roky další kvalifikaci pod vedením Jane Maslen z Anglie. Dnes vím, že cesta Iyengar jógy není lehká a skýtá nesčetné nástrahy pro tělo i duši, ale snažím se i s pomocí svých žáků pracovat, hledat a objevovat. Protože zároveň pracuji jako masérka, můj přístup je ovlivněný touto profesí, v rámci možností individuálnější, spíš tvůrčí než ortodoxní. "
Kvalifikace: cvičitel II.třídy 1992, Iyengar yoga teacher: Introductory II 1999, intermediate junior I 2002
Mgr. Lucie Königová - jógová terapie a vinyasa jóga
" S jógou jsem se poprvé setkala zhruba před devíti lety v kurzech Jógy v denním životě. Mou jógovou praxi postupně obohatily Ashtanga Yoga, Iyengar Yoga, Vinyasa Flow Yoga a Purna Yoga. K mým velkým učitelům a inspiracím patří Shiva Rea, Twee Merrigan, Aadil B. Palkhivala, Seane Corn, Katerina Wen a Paddy McGrath, v Čechách pak především Marcela Mikešová a Kamila Neumannová. Jim vděčím za mnohé jako učitelka i jako doživotní studentka jógy.
Ve svých hodinách dynamické jógy (Vinyasa Flow Yoga) se zaměřuji především na proudění energie a dechu, na plné uvědomování si těla, na správné provedení ásán, které však není překážkou plynulosti, návaznosti a kreativitě v pohybu. Mé hodiny se zaměřují na posílení, protažení i uvolnění svalů, na zahřívání těla a zklidňování mysli a na léčivé účinky jógových ásán, dechových cvičení, manter a meditace pro tělo i duši. Cílem je inspirovat ty, kdo chtějí, k vlastní jógové praxi a ke zdravému, otevřenému přístupu k sobě i k ostatním.
Na hodinách jógob terapie kladu důraz na přesnost provádění jednotlivých pozic, na bližší seznámení se s vlastním tělem, na práci s energií a dechem, na individuální potřeby cvičících a především na všestranný terapeutický účinek jógové praxe."Petr Lacina - masér (masáže čínské, tibetské, thajské, baňkování, reiki a další metody) www.masaz.eu/petr.htm
MUDr. Marcela Mikešová - Iyengar jóga - www.sweb.cz/mikesovamarcela/Ing. Petra Plašilová - Iyengar jóga
"Józe se věnuji od r. 2000 a jsem cvičitelem jógy 2. stupně. Ze všech různých směrů jógy mě zaujala jóga podle Iyengara. Mým prvním učitelem byla MUDr. Marcela Mikešová, v současné době navštěvuji semináře zejména zahraničních učitelů. Iyengar jóga se zaměřuje na zlepšení postavení páteře, velkých kloubů, na koordinaci pohybů a zlepšení soustředění. Zvyšuje fyzickou i psychickou kondici, působí proti stresu a otevírá energetické kanály
pro proudění energie. Ze začátku používáme hodně pomůcky, a jak se zvyšuje pružnost našeho těla, snižuje se i nutnost jejich používání.
Na hodinách se vždy zaměřujeme na celkové protažení těla, ale každá lekce je zaměřena na určitou problémovou partii, případně na lepší pochopení ásány. Na začátku a na konci hodiny je chvilka pro relaxaci, kde využívám zkušenosti z buddhistických meditací. Mým záměrem je, aby každý našel sám pro sebe harmonii a rovnováhu při
cvičení (a pak možná i v životě), akceptoval své silné i slabé stránky a respektoval způsob života ostatních."